Σε ματς θρίλερ στην Αλβανία, η Αραράτ πήρε την πρόκριση στα πέναλτι (4-2, 4-4 παρ.) κόντρα στην Εγνατία και θα βρει στον 2ο προκριματικό τον Άρη. Πρώτο ματς στην Αρμενία στις 27/7.

Δείτε το προφίλ της ΑραράτΑυτό κι αν ήταν θρίλερ! Η Αραράτ προηγήθηκε 4-3 στο 114′ (2-2 κ.α.), η Εγνατία έφερε το ματς στα ίσα στο 123′, όμως στη ρωσικη ρουλέτα, οι Αρμένιοι με κορυφαίο τον γκολκίπερ, Ερμακόβ επικράτησαν 4-2. Ετσι, στον 2ο προκριματικό γύρο θα βρουν απέναντί τους τον Άρη, με το πρώτο ματς να διεξάγεται στο Ερεβάν στις 27 Ιουλίου (επαναληπτικός στις 3/8 στο Βικελίδης).

Οι Αλβανοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, πίεσαν και μόλις στο 3ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Μεντέιρος. Αμεση απάντηση των φιλοξενούμενων, αφού στο 16΄ο Έζα έφερε το ματς στα ίσα. Η Εγνατία ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο και στο 36′ ο Κάσα πέτυχε το 2-1. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, η Αραράτ ήταν πιο επικίνδυνη, δημιούργησε στιγμές και στο 57′ ο Αντριάνο διαμόρφωσε το 2-2. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ματς… ροντέο στον έξτρα χρόνο, όπου σημειώθηκαν τέσσερα γκολ! Ο κορυφαίος της Εγνατία, Ντουαμενά στο 108′ πέτυχε το 3-2, όμως τα τραγικά λάθη στην άμυνα έφεραν την ολική ανατροπή! Στο 110′ ο Γιένε πέτυχε το 3-3 και τρία λεπτά αργότερα ο Τζούλιο σημείωσε το 3-4. Στην τελευταία φάση του ματς, στο 123′ ο Ντουαμενά λύτρωσε την ομάδα του δίνοντάς της μια ακόμα ευκαιρία.

Εκεί, ο γκολκίπερ, Ερμακόβ ήταν εντυπωσιακός, νίκησε τόσο τον Ζεϊνουλάι όσο και τον Κακμπουφι χαρίζοντας ουσιαστικά στην Αραράτ την πρόκριση. Αλεμάο, Σερομπιάν, Αντριάνο και Γιενε δεν αστόχησαν (4-2) και οι Αρμένιοι προκρίθηκαν στον 2ο προκριματικό γύρο του Conference League.

???? KS Egnatia 3-4 FC Ararat-Armenia | Goal: Jose Junior Buenopic.twitter.com/dCyrFn7ldT

— FootColic ⚽️ (@FootColic) July 20, 2023???? KS Egnatia 4-4 FC Ararat-Armenia | Goal: Raphael Dwamenapic.twitter.com/WTW9GXvqTL

— FootColic ⚽️ (@FootColic) July 20, 2023

Δείτε το προφίλ της ΑραράτΑναλυτικά τα αποτελέσματα στα παιχνίδια του 2ου προκριματικού γύρου:

Μπιρκιρκάρα – Μάριμπορ 1-2

Εουρόπα – Ντουκατζίνι 2-3

Σάντα Κολόμπα – Πένιμποντ 2-0

Νάρβα – Πιούνικ Γερεβάν 0-3

Πάιντε – Τορσβάν 0-2

RFS – Μακεντόνια 4-1

Χόνκα – Τόμπολ 0-0

Μιλσάμι – Πανεβέζις 0-1