ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ
29.10.2023 | 01:58

Οι παίκτες της Λίγκα ντε Κίτο πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Φορταλέζα για τον τελικό του Copa Sudamericana 2023 στο “Ντομίνγκο Μπουργκένιο Μιγκέλ”, Μαλντονάντο | Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023
© 2023/MATILDE CAMPODONICO/AP IMAGES

Η Λίγκα ντε Κίτο ήταν η νικήτρια του φετινού Copa Sudamericana ύστερα από έναν τελικό θρίλερ στον τελικό του Μαλντονάντο κόντρα στη Φορταλέζα που κρίθηκε στα πέναλτι με 4-3, έπειτα από πέντε επεμβάσεις των τερματοφυλάκων και ύστερα από 120 λεπτά με σκορ 1-1.

Η Λίγκα ντε Κίτο κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της και πρώτη από το 2009 το Copa Sudamericana. Η ομάδα από το Εκουαδόρ λύγισε στον τελικό του “Ντομίνγκο Μπουργκένιο Μιγκέλ” τη Φορταλέζα στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι με 4-3, ύστερα από 120 λεπτά αγώνα που έληξαν ισόπαλα με 1-1.

Πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν οι δύο τερματοφύλακες που είχαν πέντε επεμβάσεις συνολικά στα πέναλτι, με τον Αλεξάντερ Ντομίνγκες να αποκρούει το πέμπτο και το έκτο των Βραζιλιάνων και να εξελίσσεται στον απόλυτο ήρωα.

Ο αγώνας άρχισε χωρίς πολύ σπουδαίο ρυθμό ή ευκαιρίες. Ο ήλιος στην Ουρουγουάη εμπόδιζε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με τους Βραζιλιάνους να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα, αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους.

Η Λιγκα ντε Κίτο παρατάχθηκε με τον 39χρονο Πάολο Γκερέρο στην επίθεση και δεν απείλησε ιδιαίτερα. Μάλιστα, με την έναρξη του 2ου μέρους βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Χουάν Μαρτίν Λουσέρο, όμως η εικόνα δεν έμεινε για πολύ έτσι.

Ο Λισάντρο Αλσουγκαράι είχε πάρει τη θέση του τραυματία Ρενάτο Ιμπάρα από το 1ο μέρος και στο 56′ δικαίωσε τον Λουίς Σουμπελδία, που έψαχνε λύτρωση για τον χαμένο τελικό του 2020 στην ίδια διοργάνωση ως τεχνικός της Λανούς.

Η Λίγκα ντε Κίτο είχε περισσότερες τελικές στο 2ο μέρος, όμως αυτές της Φορταλέζα ήταν οι πιο επικίνδυνες, με τον Ντομίνγκες να κατορθώνει να κρατήσει το 1-1 μέχρι τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα.

Η παράταση βρήκε τις δύο ομάδες αρκετά κουρασμένες και καθόλου απειλητικές. Η τελευταία αλλαγή του Χουάν Βοϊβόντα ήταν ο πρώην μέσος του Άρη, Λούκας Σάσα, στο 2ο μέρος της παράτασης, όμως ο Βραζιλιάνος δεν βοήθησε την ομάδα του και ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Στην εξτρά διαδικασία, ο Ζοάο Ρικάρντο έπιασε το πρώτο πέναλτι του αγώνα, αυτό του πολύπειρου Γκερέρο, όμως στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ντομίνγκες να φέρει τον αγώνα στα ίσια. Ο Ρικάρντο απέκρουσε το πέμπτο πέναλτι της Λίγκα ντε Κίτο, όμως το ίδιο έκανε κι ο Ντομίνγκες, στην εκτέλεση του Πέντρο Αουγκούστο που θα έστεφε νικητές τους Βραζιλιάνους. Ο Λούκας Πιόβι ήταν ψύχραιμος για την ομάδα του Εκουαδόρ στην έκτη εκτέλεση και ο Ντομίνγκες απέκρουσε και το επόμενο πέναλτι που αντιμετώπισε, δίνοντας το τρόπαιο στην ομάδα του.