Η Βουλιαγμένη ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη γηπεδούχο Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς με 14-13, αποκλείστηκε από το Champions League και θα συνεχίσει στο Euro Cup.

«Αντίο» με ήττα ο ΠΑΟΚΗ Βουλιαγμένη έβαλε δύσκολα στη γηπεδούχο Ραντνίτσκι, όμως η σερβική ομάδα πήρε τη νίκη με 14-13 στη 2η αγωνιστική του Β’ προκριματικού ομίλου του Champions League, που φιλοξενεί στο Κραγκούγεβατς.

Οι «μπέμπηδες» προηγήθηκαν 4-2 και 5-4, οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 βρέθηκαν στο 10-5, όμως ο αγώνας είχε πολύ δρόμο. Με δικό της σερί η Βουλιαγμένη απάντησε για το 10-9, η Ραντνίτσκι ξέφυγε στο 13-10 και στο 14-11, στα 4:02 πριν από το τέλος, με την ελληνική ομάδα να πλησιάζει ξανά στο 14-13 (1:32), αλλά μέχρι εκεί.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Βαζούτας νίκησε τη Μλάντοστ Ζάγκρεμπ επίσης με 14-13 και η πρώτη θέση που οδηγεί στη φάση των «16» στο Champions League μπορεί να κριθεί στην τριπλή ισοβαθμία. Με δύο ήττες σε αντίστοιχα παιχνίδια η Βουλιαγμένη θα συνεχίσει στο Euro Cup.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-1, 3-4, 3-4

ΝΟΒ (Βλάντο Βουγιασίνοβιτς): Ανδρεάδης, Χαλυβόπουλος 2, Τόττης 1, Καλογερόπουλος 6, Αλμύρας, Ούμποβιτς, Χατζής 1, Γούντχεντ, Καστρινάκης 2, Πατσιλινάκος, Σπάχιτς 1, Γιαννάτος, Λεβαντής.

Η βαθμολογία

(2η αγων.)

1.Ραντντίσκι 6 ———————-

2.Βαζούτας 33.Μλάντοστ 34.ΝΟΒ 0Το πρόγραμμα της Κυριακής (15/9): 19:00 Βαζούτας-Βουλιαγμένη, 21:00 Ραντνίτσκι-Μλάντοστ.

«Αντίο» με ήττα ο ΠΑΟΚΟ ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την παρουσία του με ήττα από τη γηπεδούχο Οραντέα με 11-8 τις υποχρεώσεις του στον Γ’ προκριματικό όμιλο στην ομώνυμη πόλη της Ρουμανίας.

Η άσχημη αμυντική εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να είναι στο 7-2 υπέρ της Οραντέα, ήταν και το καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Ο Δικέφαλος ολοκλήρωσε την πρώτη του παρουσία στο Champions League με τρεις ήττες και μια νίκη και τώρα θα περιμένει να μάθει τη Δευτέρα (16/9) τους αντιπάλους του στην ά φάση των ομίλων στο Euro Cup.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-5, 3-2, 3-2

ΠΑΟΚ: Αϊβαλιώτης, Μπιτσάκος 3, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν., Χρυσοσπάθης, Κεχαλάρης, Τσολακούδης 1, Μυρίλος, Ντέλιτς 1, Προσινικλής Π., Κόουπμαν 1, Καρατζάς 2, Σιορδίλης.