Αστερίξ -1: Δεύτερη ήττα κι αποκλεισμός στο Challenge Cup γυναικών

SPORT24.GR
18.01.2023 | 23:09

Οι παίκτριες του Άρη στο ματς με την Αστερίξ
EUROKINISSI SPORTS

Ο Άρης δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο Βέλγιο και με τη δεύτερη ήττα από την Αστερίξ αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Challenge Cup γυναικών.

Με το ίδιο σκορ που έχασε στη Θεσσαλονίκη (3-1) ηττήθηκε ο Άρης και στο Μπέβερεν από την Αστερίξ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Challenge Cup γυναικών.

Ο Άρης στα δύο πρώτα σετ όπου κρίθηκαν όλα δεν μπόρεσε να πιέσει την υποδοχή της βελγικής ομάδας, ενώ αντιθέτως ο ίδιος είχε αρκετά προβλήματα (σε υποδοχή και επίθεση) για να γίνει εύκολα το 2-0.

Οι αθλήτριες του Τσαϊρέλη παρόλα αυτά μπόρεσαν να μειώσουν σε 2-1 (με τη νεαρή Νταφοπούλου να περνά στο ματς και να αγωνίζεται ως βασική στα δύο τελευταία σετ) και προσπάθησαν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, ωστόσο η Αστερίξ πήρε το δ’ σετ τις λεπτομέρειες και έφτασε στη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-10, 25-14, 20-25, 25-23) σε 93′
Οι πόντοι της Αστερίξ προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων
ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Γιάνσνικ): Κούλεμπεργκ 11 (7/14 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Οβεργοουότερ 5 (2/9 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Μάρινγκ 17 (16/38 επ., 1 άσσο), Στράγκιερ 16 (13/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.- 13% άριστες), Ζίλσον 11 (6/14 επ., 5 μπλοκ), Κρενίτσκι 4 (3/3 επ., 1 άσσος) / Ράμπελμπεργκ (λ, 46% υπ.-10% άριστες), Νέουφκενς, Τίερενς, Κος 3 (0/7 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Ντεμπούκ, Βούτερς 5 (3/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ)
ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (3/4 επ., 1 άσσο), Απλαδά 1 (1/4 επ.), Τσούμπα 12 (12/48 επ.), Σίλβα 9 (6/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καϊσέδο 5 (5/21 επ., 31% υπ.-14% άριστες), Μπέτσεβα 9 (7/36 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 35% υπ.-17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 38% υπ.-08% άριστες), Θεοδοσίου (λ), Κεραμιτσοπούλου, Μοντάνο, Νταφοπούλου 8 (3/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπριανίδου, Σαλαγκούδη