Τσιούππης – Tsiouppis

Νταρουσάφακα -81: Την υποχρέωσε σε ήττα πριν από Ρεάλ και Αρμάνι

O Αιζάια Πινέιρο ήταν εκείνος που έδωσε την… χαριστική βολή στην Εφές που προσπάθησε να επανέλθει στο ματς μετά το τρίτο δεκάλεπτο-πληγή (19-11) και η Νταρουσάφακα αναδείχθηκε νικήτρια με το τελικό 85-81.

ΚατάταξηΤα αποτελέσματα (24η αγων.)Τι κι αν οι παίκτες του Αταμάν μπήκαν με πατημένο το γκάζι στο παιχνίδι με την Νταρουσάφακα με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 22-28 έχοντας προηγηθεί και δις με 10 (10-20, 13-23). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα και με όπλο την άμυνά τους στην τρίτη περίοδο (19-11) επιβίωσαν στο ξέσπασμα της Εφές και πήραν την νίκη με 85-81.

Στα 9 δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Λάρκιν με τρίποντο έγραφε το 81-80 για να ξαναβάλει στο κόλπο την ομάδα του, ωστόσο η Νταρουσάφακα ήταν ψύχραιμη και με πρωταγωνιστή τον Πινέιρο (12π.) έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Οζντεμίρογλου με 18 πόντους, με τους Μπουθ (15π.) και Ολασένι (15π.) να ακολουθούν.

Για την Εφές, ο Τουντσέρ σημείωσε 25, ο Μπομπουά 12 και ο Σαϊμπίρ 10.

Με τον τρόπο αυτό η Νταρουσάφακα «έπιασε» την Εφές στις 17 νίκες με ματς περισσότερο και έδωσε στην Φενέρ τον… αέρα της κορυφής. Επόμενοι «στόχοι» για την Αναντολού οι Ρεάλ (22/03) και Αρμάνι (24/03) για την «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα:22-28, 46-48, 65-59, 85-81

Κατάταξη1.Φενέρμπαχτσε 20-4
2.Αναντολού Εφές 17-5
3.Νταρουσάφακα 17-6
4.Γκαζιαντέπ 14-9
5.Μπεσίκτας 13-11
6.Καρσίγιακα 14-8
7.Γαλατάσαραϊ 13-9