ΙΤΑΛΙΑ

ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ
21.12.2023 | 00:35

Ο Νταν Εντόι της Μπολόνια πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντα στην Ίντερ για τη φάση των 16 του Coppa Italia 2023-2024 στο “Τζιουζέπε Μεάτσα”, Μιλάνο | Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023
© 2023/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η κάτοχος Ίντερ έχυσε την καρδάρα με το γάλα και η Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη της έκλεψε την πρόκριση στα προημιτελικά του Coppa Italia με παράταση μέσα στο “Τζιουζέπε Μεάτσα”.

Η Ίντερ βρέθηκε μία ανάσα από τη νίκη, όμως η εκπληκτική φέτος Μπολόνια έκανε την ανατροπή και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Coppa Italia στην παράταση με 2-1 μέσα στο “Τζιουζέπε Μεάτσα”.

Οι “νερατζούρι” είχαν τον έλεγχο, αλλά όχι τις ευκαιρίες απέναντι στην έκπληξη της φετινής σεζόν, που βρίσκεται στην τετράδα της Serie A. Η μεγαλύτερη στιγμή τους καταγράφηκε στο 65ο λεπτό, όταν κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Λαουτάρο Μαρτίνες, όμως ο Φεντερίκο Ραβάλια έπεσε σωστά αριστερά και κράτησε το μηδέν.

Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη (άρχισε βασικός) άρχισε να στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έπειτα από αυτήν την απόκρουση, όμως και πάλι δεν είχε μεγάλες στιγμές για να επιδείξει.

Το 0-0 έστειλε τις δύο ομάδες σε εξτρά χρόνο και με την έναρξη της παράτασης ο Κάρλος Αουγκούστο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η κόπωση κι η επακόλουθη επανάπαυση ήταν φανερή και την εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι “ροσομπλού”.

Στο 112′, από κόρνερ του Λυκογιάννη στο 2ο δοκάρι, ο Γιόσουα Ζιρκζέ πρόλαβε με τακουνάκι πριν η μπάλα βγει άουτ και ο Σαμ Μπεουκέμα με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι βγήκαν μπροστά, άφησαν κενά πίσω και σε μία αντεπίθεση στο 116′, ο Ζιρκζέ έβγαλε νέα ασίστ στον Νταν Εντόι που ολοκλήρωσε την ανατροπή και πέταξε τους κατόχους του τροπαίου εκτός συνέχειας.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

Λάτσιο – Τζένοα 1-0 (5′ Γκεντουζί)
Φιορεντίνα – Πάρμα 4-1 πέν., 2-2 παρ., 2-2 κ.α. (83′ Ενζολά, 89′ πέν. Σοτίλ / 21′ Μπερναμπέ, 23′ Μπονί)
Νάπολι – Φροζινόνε 0-4 (65′ Μπαρενετσέα, 70′ Κάζο, 90+1′ πεν. Τσεντίρα, 90+5′ Χαρούι)
Ίντερ – Μπολόνια 1-2 παρ., 0-0 κ.α. (92′ Αουγκούστο / 112′ Μπεουκέμα, 116′ Εντόι)
02/01 22:00 Μίλαν – Κάλιαρι
03/01 19:00 Αταλάντα – Σασουόλο
03/01 22:00 Ρόμα – Κρεμονέζε

04/01 22:00 Γιουβέντους – Σαλερνιτάνα