ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΡΑΤΣΟΣ
22.05.2023 | 00:34

Ο Νούνο Σάντος της Σπόρτινγκ σε στιγμιότυπο με τον Ζοάο Μάριο της Μπενφίκα για την Primeira Liga 2022-2023 στο “Ζοζέ Αλβαλάδε”, Λισαβόνα | Κυριακή 21 Μαΐου 2023
© 2023/ARMANDO FRANCA/AP IMAGES

Η Σπόρτινγκ έβαλε φρένο στην Μπενφίκα και σταμάτησε τη στέψη της, αν και η ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου επέστρεψε από δύο γκολ πίσω και πλησίασε ακόμα περισσότερο στον τίτλο, μία αγωνιστική πριν από το τέλος της Primeira Liga.

Σπόρτινγκ και Μπενφίκα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο Dérbi de Lisboa του “Ζοζέ Αλβαλάδε” και η στέψη μεταφέρθηκε στην 34η και τελευταία αγωνιστική της Primeira Liga.

Τα “λιοντάρια” μπήκαν πολύ καλά στο 1ο μέρος, είχαν ευκαιρίες, βρήκαν γκολ με τους Τρινκάο και Ουσμάν Ντιομάντ και κυρίως κράτησαν τους “αετούς” μακριά από την περιοχή του Φράνκο Ίσραελ.

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ήταν ο τερματοφύλακας που είχε δουλειά στο 1ο ημίχρονο (με τον έτερο Έλληνα του αγώνα, Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο, να μένει εκτός αποστολής της Σπόρτινγκ), όμως όλα άλλαξαν στο 2ο, όταν η Μπενφίκα πήρε εκείνη την κατοχή σε επίπεδο άνω του 60%.

Το γκολ του Φρέντρικ Άουρσνες έβαλε φωτιά στο ντέρμπι και ύστερα από ευκαιρίες εκατέρωθεν, σε μία φάση διαρκείας στις καθυστερήσεις, ο Ζοάο Νέβες ισοφάρισε σε 2-2 κι έστειλε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου την Μπενφίκα.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ισραέλ, Ντιομάντ, Κοάτες, Ινάσιο, Εσγκάιο (73′ Μπεγερίν), Ουγκάρτε, Μορίτα (79′ Εσούγκο), Σάντος (79′ Γκόμες), Έντουαρντς (54′ Παουλίνιο), Τρινκάο (73′ Ρέις), Γκονσάλβες
ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Άουρσνες, Α. Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο (86′ Ρίστιτς), Νέβες, Σικίνιο (81′ Λουίς), Νέρες, Ρ. Σίλβα (66′ Γκέντες), Μάριο (56′ Μπαχ), Ράμος (69′ Μούσα)